Bezpieczeństwo na Facebooku. Jak bezpiecznie korzystać z platformy i zabezpieczyć nasze konto na Facebooku przed atakami?

Facebook to zdecydowanie najpopularniejszy portal społecznościowy po który sięgamy często, chętnie i niestety bez większego namysłu. Skupiając się na plusach, jakie niesie, nie zauważamy zagrożeń, które również czyhają na nas w sieci. W tym tekście staramy się podpowiedzieć jak bezpiecznie korzystać z Facebooka i zabezpieczyć nasze konto przed atakami, które mogą nas dotykać. Szczegóły poniżej.

Konto na Facebooku – Mocne hasło i jego regularna zmiana

Pierwszą poradą, którą warto dobrze poznać jeśli chcemy korzystać bezpiecznie z Facebooka, jest ustalenie odpowiedniego hasła i zarządzanie nim. Jest to podstawa która zabezpiecza nasze konto i sprawia, iż nie musimy obawiać się włamania.

Przede wszystkim powinniśmy ustalić długie, trudne i skomplikowane hasło dla naszego profilu. Im będzie ono dłuższe i trudniejsze tym większy poziom bezpieczeństwa i mniejsze szanse na to iż zostanie złamane. Hasło powinno być nieoczywiste, a także zawierać małe litery, duże litery, cyfry czy znaki specjalne w trudnych do zgarnięcia kombinacjach. Hasła możemy zapisać sobie na karteczce w domu, aby ich nie zapomnieć. Nie powinniśmy przechowywać ich jednak na komputerze w wersji elektronicznej, gdyż przejęcie danych poskutkuje również przejęciem konta Facebooka.

Bardzo ważnym elementem dbania o swoje hasło i konto na FB jest regularna zmiana hasła. Facebook jak każdy duży serwis internetowy jest poddawany wielu atakom. Również same błędy FB czy awarie mogą skutkować wyciekami danych. Jeśli zatem przez dłuższy czas nie zmieniamy naszego hasła do Facebooka, zwiększa się prawdopodobieństwo, iż nasze dane do logowania są znane, gdyż już wyciekły. Choć nie jest to pewnik, istnieje na to realna szansa, a więc powinniśmy regularnie zmieniać nasze hasło, aby w razie wycieku danych nie utracić dostępu do naszego konta.

Logowanie dwuetapowe czyli bezpieczeństwo i prywatność na Facebooku

Bardzo ważnym elementem wpływającym na zwiększenie bezpieczeństwa naszego konta na Facebooku jest logowanie dwuetapowe. Jest to logowanie, które polega w pierwszym etapie na wpisaniu naszych danych – numeru telefonu lub adresu e-mail i hasła, a w drugim etapie podaniu kodu SMS. Logowanie takie zwiększa bezpieczeństwo całej operacji, gdyż przestępcy nawet posiadając nasze dane do logowania nie będą mogli potwierdzić sms-em tej czynności. Opcjonalnie możemy ustawić również w ustawieniach prywatności konta konieczność potwierdzenia każdego nowego logowania np. na smartfonie lub definiować przeglądarki z których możemy logować się bez dodatkowej autoryzacji.

Przeczytaj:  Dlaczego warto zlecić promocję biznesu lokalnego agencji marketingowej?

Podobny mechanizm logowania powinniśmy zastosować również dla naszej poczty e-mail. Jest to bardzo zaskakujące dla wielu osób, ale chcąc zabezpieczyć nasze konto na Facebooku powinniśmy również zadbać o naszą skrzynkę e-mailową. Stanowi ona pewną furtkę poprzez, którą można odzyskać dostęp do konta i zmienić hasło. Warto zatem używać jedynie renomowanych e-maili takich jak np. Gmail, a także ustalić mocne hasło i często je zmieniać, dodatkowo też logując się dwuetapowo.

Logowanie do konta – bezpieczny dostęp do konta

Konto na Facebooku jest na tyle newralgicznym i atrakcyjnym dla przestępców elementem, iż bardzo często polują wręcz na nie i starają się je przejąć. Skradzione konto może być używane do przestępstw, oszustw i wyłudzeń czy rozsyłania spamu.

Z pewnością nie powinniśmy logować się na nasze konto z niewiadomych urządzeń. Mogą być te urządzenia publiczne w bibliotece czy kafejkach internetowych. Nie powinniśmy również używać otwartej i niezabezpieczonej sieci WiFi której nie znamy np. na mieście. W takiej sytuacji administratorzy sieci będą mieli dostęp do pełnych naszych danych i mogą je wykorzystać. Nie powinniśmy również logować się na urządzeniach znajomych, gdyż nie wiemy czy nie są one zawirusowane i jak bardzo nasi znajomi dbają o bezpieczeństwo swojego urządzenia.

Nigdy nie powinniśmy klikać też w linki pochodzące od innych osób, które każą nam zalogować się i podać dane do Facebooka. Nie powinniśmy logować się na FB poprzez nieznane aplikacje czy inne serwisy umożliwiające np. zarządzanie kontem czy automatyzację dodawania postów. Często narzędzia tego typu choć atrakcyjne są tworzone w celu wyłudzenia informacji. Wyjątkiem są topowe aplikacje używane przez miliony użytkowników np. do zarządzania kontem marki.

Ważną podpowiedzią z której również warto korzystać, jest zabezpieczenie telefonu czy komputera na którym jesteśmy stale zalogowani na Facebooka pin-em. Obecnie bardzo często przenosimy ze sobą laptopy, telefony czy tablety. W razie ich zagubienia lub kradzieży przestępcy lub osoby postronne nie dostaną się do naszego telefonu i nie będą mogły wykorzystać naszego Facebooka np. do przestępstwa.

Poradą odnośnie logowania która dotyczy osób prowadzących oficjalne konta np. marki lub które są influencerami i zarabiają na byciu popularnym na Facebooku jest niewynoszenie takiego urządzenia z domu. Jeśli nasze konto generuje duża przychody, a także jest niezwykle ważne i newralgiczne, nie powinniśmy ryzykować jego utraty. Powinniśmy przeznaczyć do użytkowania takiego profilu jeden odrębny sprzęt elektroniczny i tylko na nim powinniśmy korzystać z naszego konta. Warto zabezpieczyć go hasłem, nie wynosić go z domu, a także mieć zainstalowany aktualny antywirus. To wszystko sprawi, iż nasze ważne konto np. firmowe nie będzie narażone na utratę.

Przeczytaj:  Jak mierzyć skuteczność kampanii Goole Ads?

Nawiązywanie znajomości. Jak kogoś poznać

Oprócz kwestii technicznych chcąc być bezpiecznym na Facebooku powinniśmy również zwrócić uwagę na inne elementy — bardziej funkcjonalne i praktyczne. Z pewnością należy do nich nawiązywanie nowych znajomości, gdyż przez Facebooka często poznajemy nowe osoby, a także umawiamy się na wyjścia czy dokonujemy bezpośrednich sprzedaży i zakupów.

Przede wszystkim powinniśmy zachowywać wzmożoną ostrożność i daleko idący dystans do osób poznanych w sieci. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie komputera i jakie zamiary ma ta osoba. Należy pamiętać również, iż nowo poznana osoba przez Facebooka może okazać się zupełnie inna niż ta znana nam z wirtualnej przestrzeni. Nigdy zatem nie powinniśmy podawać newralgicznych danych, nawet tym osobom które znamy przez dłuższy czas na Facebooku. Nie powinniśmy również pożyczać im pieniędzy ani przyjmować propozycji inwestycji. W wiele osób — oszustów działa właśnie w taki sposób nawiązując znajomości, a następnie wyłudzających pieniądze. Zawsze też powinniśmy mieć na uwadze aby się po prostu nie rozczarować, iż wszystkie podane przez daną osobę informacje, mogą być nieprawdziwe.

Jeśli będziemy chcieli przenieść nasze znajomości wirtualne do świata rzeczywistego, na pierwsze spotkanie powinniśmy umówić się w miejscu publicznym. Będzie to dużo bezpieczniejsze i zapewni nam odpowiedni komfort. Osoby o uczciwych zamiarach z pewnością nie będą miały nic przeciwko spotkaniu się w kawiarni czy na spacerze w parku.

Nawiązując znajomości internetowe na Facebooku powinniśmy również zwrócić uwagę na to kto i w jakich okolicznościach się z nami kontaktuję. Jeśli to druga osoba zainicjowała nawiązanie kontaktu, a także nalega na jego rozwijanie, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Jeśli innym osobom zależy na rozwijaniu takiej znajomości oznacza to, iż muszą mieć w tym cel. Może być to jednak nie tylko cel typowo towarzyski o czym powinniśmy pamiętać.

Podawanie Twoich danych o sobie i wyłudzenia dnaych

Kolejnym elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę jeśli korzystamy z Facebooku jest podawanie informacji o nas. Portale społecznościowe sprzyjają podawaniu dużej ilości informacji, choć nie zawsze jest to dla nas korzystne, a nawet bezpieczne. Zachęcają one do wypełniania licznych formularzy zamieszczonych na naszym profilu, do dodawania zdjęć czy dzielenia się naszymi poglądami.

Przeczytaj:  Marketing poleceń w sieci – Wszystko o marketingu rekomendacyjnym w internecie czyli jak pozyskać nowych klientów przez polecenia!

Publikując jednak jakiekolwiek dane, informacje czy treści na Facebooku zawsze powinniśmy pamiętać, że są to informacje ujawniane publicznie. Nie powinniśmy zatem dodawać żadnych informacji, które nie byłyby stosowne do publicznego ujawnienia. Nawet jeśli robimy to w zamkniętej grupie lub na naszym prywatnym profilu, informacje takie, mogą zostać rozpowszechniane. Powinniśmy również pamiętać, aby dodawać jedynie takie treści, które nie przysporzą nam problemów np. w pracy lub nie zostaną wykorzystane przeciwko nam w przyszłości. Wszystko to, co umieszczamy w internecie zostaje w nim na zawsze i nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady.

Zdecydowanie nie powinniśmy zatem umieszczać newralgicznych informacji takich jak posiadany majątek czym planowane wyjazdy. To wszystko może ułatwić przestępcom np. okradzenie nas. Na FB nie możemy dodawać też poufnych danych osobowych oraz takich rzeczy, które są przeznaczone jedynie dla pewnej grupy osób np. znajomych, gdyż mogą łatwo ujrzeć światło dzienne. Kuszące na Facebooku jest również dodawanie swoich poglądów na wiele kwestii. Powinniśmy robić jednak to z klasą i w przemyślany sposób, aby nasze poglądy nie zaszkodziły nam poza Facebookiem.

Zbiórki, zakupy czyli potencjalne oszustwa i wyłudzenia

Kolejną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jeśli chcemy bezpiecznie korzystać z Facebooka są zbiórki, zakupy i inne potencjalne oszustwa. Na Facebooku możemy mieć do czynienia z wieloma akcjami pomocowymi czy charytatywnymi. Zawsze jednak powinniśmy sprawdzić czy dana zbiórka jest weryfikowana i prowadzona oficjalnie, a także, jaki podmiot ją przeprowadza. Nigdy nie powinni się wpłacać pieniędzy na prywatne konta prywatnym osobom, które deklarują, iż pieniądze zbierane są na konkretny charytatywny cel. Przestępcy w ten sposób mogą wyłudzać duże ilości pieniędzy i nas okradać.

Robiąc zakupy na Facebooku np. w Facebook Marketplace czy na grupach tematycznych nigdy nie powinniśmy przesyłać pierwsi pieniędzy. W ten sposób przestępcy mogą próbować wyłudzać środki na masową skalę i okradać osoby chcące zakupić dany przedmiot. Również sprzedaż wysyłkowa za pobraniem nie jest do końca dobrym pomysłem, gdyż możliwość sprawdzenia zawartości paczki będziemy mieli dopiero po jej opłaceniu – a w niej może znajdować się zwykła cegłówka.

Na Facebooku powinniśmy unikać również ogłoszeń z intratnymi pracami, które oferują spore zarobki. Są to w zdecydowanej większości oszustwa zakrawające na przestępstwa. Powinniśmy zatem unikać takich prac jak wypełnianie wniosków, testowanie kont bankowych czy wypełniania ankiet. Pierwsze dwa typy prac są wręcz przestępstwem i polegają na składaniu wniosków kredytowych na skradzione dane, a także praniu brudnych pieniędzy poprzez transferowanie ich przez nasze konto. Wypełnianie ankiet, klikanie w reklamy czy inne tego typu nisko płatne prace generują kolei jedynie zysk dla osób, które nas zwerbowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *