Prowadzisz Bloga jako bloger? Sprawdzić skuteczne sposoby zarabiania na blogu w 2022 i dlaczego warto na nim zarabiać!

bloger

Prowadzenie bloga to oprócz satysfakcji i tematycznego hobby również często sposób na spory zarobek. Wbrew pozorom blogi mają duży potencjał i mogą generować spore zyski. Wiele jednak osób nie traktuje blogów w sposób zarobkowy, nie znając się na monetyzacji lub nie wiedząc o wszystkich możliwościach. W tym tekście przedstawiamy popularne sposoby monetyzacji bloga i zarabiania na nim i podpowiadamy dlaczego warto zarabiać na blogu.

Dlaczego jako bloger warto zacząć zarabiać na prowadzeniu bloga?

Posiadając bloga i prowadząc go, zdecydowanie warto monetyzować jego popularność. Istnieje wiele powodów, dla których dobrym pomysłem jest wykorzystywanie potencjału zarobkowego który niesie ze sobą. Przede wszystkim zarabianie pieniędzy na blogu pozwoli nam na lepszy jego rozwój. Będziemy mogli za zarobione pieniądze zmieniać szablon na bardziej profesjonalny, co często wiąże się ze sporymi wydatkami. Będziemy mogli również wykupić lepszy jakościowo hosting i rozwijać go od strony technicznej.

Zarabianie pieniędzy na blogu pozwoli nam również poświęcić więcej czasu na jego tworzenie. Z czasem zarabianie takie może zmienić się częściowo lub w całościowo na główne zajęcie w życiu, dzięki czemu będziemy mogli robić to co lubimy i utrzymywać się z tego. Pozyskiwanie funduszy z bloga pozwoli nam zatem publikować jeszcze więcej materiałów, a także poświęcić więcej czasu na jego prowadzenie.

Generując zarobek z bloga, będziemy mogli również publikować lepsze jakościowo materiały. Często będziemy mogli przedstawiać praktyczne testy gadżetów tematycznych, podróżować czy zakupić lepszy sprzęt do prowadzenia bloga taki jak aparat czy komputer. Wszystko to wpłynie na lepszą jakość bloga i pomoże przyciągać większą ilość odbiorców.

Samo monetyzowanie popularności bloga jest obecnie bardzo proste. Jedynie na pierwszy rzut oka może wydawać się to skomplikowane czy trudne ale jeśli posiadamy popularnego bloga, nie powinniśmy mieć większego problemu z rozpoczęciem zarabiania na nim. Zarabiając na nim, będziemy mogli nagrodzić też również siebie i wysiłek jaki wkładamy w jego publikowanie. Będzie to miłe uhonorowanie trudu jaki wkładamy w prowadzenie serwisu i satysfakcja z zarobionych pieniędzy na własnym hobby.

Przeczytaj:  Sklep internetowy w dropshippingu – czy warto zaczynać od SEO?

Reklamy Google AdSense – Program partnerski

Pierwszym i zdecydowanie najlepszym sposobem na monetyzowanie bloga jest wykorzystywanie do tego celu reklam i systemu reklamowego Google AdSense. Jest to najpopularniejszy system reklamowy dla wydawców, który umożliwia zarabianie na umieszczeniu reklam na swojej stronie internetowej. Aby z niego skorzystać, wystarczy spełnić warunki jakościowe bloga oraz odnośnie jego popularności. Proces dołączenia do programu i weryfikacji witryny jest prosty, a zasady są przejrzyste. Co ważne, nie musimy samodzielnie znać się na digital marketingu czy zaawansowanych kwestiach technicznych aby móc skorzystać z tego rozwiązania. Jest ono szeroko dostępne dla wszystkich i możemy skonfigurować je nawet samodzielnie.

Zarabianie w ten sposób polega na rejestracji na platformie, a następnie pobraniu kodu HTML. Do dyspozycji otrzymujemy wiele różnego rodzaju ramek w różnych formatach, które będziemy umieszczali na naszej stronie internetowej. To gdzie i w jaki sposób je umieścimy, zależy już tylko i wyłącznie od naszej decyzji. Możemy umieszczać je w panelach bocznych, w górnym panelu na stronie głównej czy w każdym innym elemencie witryny. Należy również spełniać wymagania odnośnie umieszczenia ramek reklamowych, w których będą wyświetlały się następnie reklamy na naszej stronie internetowej, choć i one są bardzo dokładnie i jasno opisane.

Jeśli umieścimy już banery reklamowe na naszej stronie internetowej, zaczną one wyświetlać reklamy osobom, które będą wchodziły na naszego bloga. Jeśli poszczególne osoby zdecydują się kliknąć w reklamę i przejść na stronę reklamodawcy, my zarobimy konkretne pieniądze. Przeważnie są to sumy od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych i mogą różnić się zależności od reklamy z której skorzystali odbiorcy. Reklamy te są spersonalizowane i wyświetlają treści reklamowe związane z poszczególnymi użytkownikami, którzy wejdą na naszą stronę internetową. Oznacza to, że jeśli prowadzimy bloga motoryzacyjnego a wejdzie na niego osoba lubiąca gotowanie istnieje duża szansa że na naszym blogu ujrzy reklamę robota kuchennego lub nowych garnków.

Artykuły sponsorowane sposobem zarabiania na blogu

Bardzo ciekawym sposobem na monetyzowanie popularności bloga jest oferowanie umieszczania artykułów sponsorowanych. Są to odpłatnie umieszczane artykuły na naszym blogu, które w subtelny sposób reklamują konkretne marki. Jest to popularny sposób reklamy, w jaki wiele firm stara się pozyskać nowych klientów. Chcą oni wykupywać treści tego typu na popularnych blogach czy serwisach, aby docierać do nowych użytkowników. Artykuły sponsorowane są treściami tematycznymi, które zawierają subtelne zaznaczenie sponsora tekstu lub przedstawiają w pozytywnym świetle daną markę. Treści takie nie są nachalną reklamą, dlatego ich publikowanie z jednej strony umożliwia zarabianie pieniędzy a z drugiej strony dodawanie jakościowego contentu na naszą stronę. Dla nas jest to również korzystne oprócz zarobku właśnie ze względu na dodawanie dużej ilości jakościowego contentu, który będzie służył naszym fanom.

Przeczytaj:  6 Pomysłów na wpisy i prowadzenie bloga firmowego marki. Sprawdź te inspiracje!

Wiele firm, marek czy stron internetowych wykupuje publikację artykułów sponsorowanych na blogach również ze względu na pozycjonowanie i walory SEO. Umieszczają oni w artykule link do swojej strony internetowej i w ten sposób pozyskują cenne linki zwrotne. Linki takie wspomagają proces pozycjonowania i są jednym z najważniejszych czynników rankingowych. Przekazują część mocy i renomy z naszej strony internetowej do linkowanej witryny.

Chcąc zarabiać poprzez publikowanie artykułów sponsorowanych mamy kilka możliwości. Przede wszystkim możemy samodzielnie wyszukiwać partnerów biznesowych, ogłaszając się na grupach na Facebooku. Jest ich wielu, a liczne firmy poszukują ten sposób w ciekawych miejsc do publikowania swoich treści, które przyniosą im korzyść. Możemy również zarejestrować się na platformach łączących reklamodawców i wydawców oraz opublikować swoją ofertę opisując tematykę bloga, ilość odbiorców, a także cenę jaką chcemy za publikacją takiego materiału.

Afiliacja czyli płatny program afiliacyjny

Bardzo niedocenianym ale ciekawym sposobem zarabiania na blogu jest afiliacja. Jest to płatne polecanie produktów i usług w internecie. W sieci istnieje wiele portali afiliacyjnych, które z jednej strony umożliwiają dodawanie oferty reklamodawcom – często dużym globalnym markom a z drugiej strony zarabianie osobom na polecaniu ich. Aby skorzystać z afiliacji nie musimy spełniać żadnych warunków czy konkretnych wymogów. Do dyspozycji otrzymujemy po wybraniu danej oferty linki afiliacyjne oraz banery graficzne. Tylko od nas zależy gdzie i w jaki sposób będziemy promowali poszczególne marki. Posiadając bloga, będziemy umieszczali je na naszej stronie internetowej i zachęcali naszych odbiorców do skorzystania z oferty.

Sam proces afiliacji jest bardzo prosty. Jeśli z promowanej przez nas oferty np. konta bankowego czy sklepu internetowego skorzysta, użytkownik my otrzymamy wynagrodzenie. Może być ono wypłacone w systemie prowizyjnym lub jako stała suma od konkretnego polecenia. Do dyspozycji otrzymujemy bardzo duże ilości produktów i usług w różnych branżach. Dzięki temu możemy dobierać takie promowane usługi i produkty które będą cieszyły się popularnością wśród naszych fanów. Banery reklamowe czy linki afiliacyjne możemy zamieszczać zarówno w różnych częściach witryny tak jak reklamy, ale także i w treściach polecając konkretne rozwiązania.

Przeczytaj:  4 rodzaje reklam internetowych – sprawdź, z jakich czterech głównych typów działań marketingu możesz skorzystać i jak promować się online!

Plusem tego sposobu zarabiania jest jego pasywność. Raz dodane linki i banery afiliacyjne reklamujące konkretne produkty będą często ważne przez kilka miesięcy. Często może być nawet dłuższy czas, gdyż wiele marek promuje się stale poprzez afiliację. Po umieszczeniu reklamy nie musimy robić zupełnie nic poza oczekiwaniem na zarobek. 

Napiwki – jak zarabiać na swoim blogu poprzed datki

Jednym z najmodniejszych sposobów na zarabianie na naszym blogu jest przyjmowanie napiwków. Pomysł ten zrodził się wśród streamerów  i youtuberów którzy przeprowadzają swoje transmisje na żywo, zbierali napiwki wynagradzające ich relacje. Obecnie istnieje sieci wiele platform, które umożliwiają zbieranie napiwków w profesjonalny sposób. Możemy zarejestrować się na nich zupełnie za darmo i umieścić na naszej stronie internetowej specjalną planszę -i baner, który umożliwi wpłacenie pieniędzy jako napiwków. Nasi fani będą mogli zrobić to zarówno poprzez przelew, BLIK, kartę kredytową czy nawet SMS.

Działając w taki sposób, możemy poprosić fanów o dotowanie naszego projektu i przekazywanie dowolnych są wedle uznania. Jest to bardzo dobry pomysł, gdyż wiele osób zdecyduje się wynagrodzić naszego bloga i jego prowadzenie drobnymi kwotami. Posiadając duże ilości odbiorców, będziemy mogli w ten sposób zebrać często spore sumy, które mogą nas zaskoczyć.

Bardziej zaawansowanym sposobem zbierania napiwków jest korzystanie z programu Patronite. Jest to program który umożliwia regularne wspieranie danego projektu np. naszego bloga przez fanów poprzez regularne miesięczne wpłaty. W zamian za to możemy przekazywać konkretne profity naszym darczyńcom. Mogą być to gadżety, drobne upominki czy niepublikowane materiały. Platforma Patronite umożliwia ustalenie kilku poziomów wsparcia z konkretną nagrodą, choć nie jest ona obowiązkowa.

Współpraca z markami

Najbardziej zaawansowanym i profesjonalnym sposobem zarabiania pieniędzy na blogu jest bezpośrednio współpraca z innymi markami. Polega ona na nawiązaniu kontaktów biznesowych i promowaniu danej marki w zamian za wynagrodzenie.

Sposób ten sprawdzi się zwłaszcza jeśli prowadzimy dużego i popularnego bloga. Posiadając go możemy dość łatwo znaleźć markę, która zostanie oficjalnym sponsorem naszego bloga i będzie naszym partnerem. Będziemy w zamian za opłatę zatem używali produktów danej marki, przedstawiali ją, polecali produkty czy używali ich w naszych treściach jako przykładów godnych polecenia. Możemy również umieszczać reklamy danej marki czy promować ją na wiele innych sposobów. Rozwiązanie to jest bardzo ciekawe, gdyż dzięki niemu możemy nawiązać jakościową współpracę z jedną marką i regularnie zarabiać pieniądze w ten sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *