Sklep internetowy w dropshippingu – czy warto zaczynać od SEO?

Sklep internetowy w dropshippingu – czy warto zaczynać od SEO?

Dropshipping to jeden z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się nowych trendów w branży e-commerce. Sprzedaż produktów, których nie posiadamy, a następnie zamawianie ich bezpośrednio w hurtowni z dostawą do klienta ma wiele zalet, a sporo osób działa jedynie w takim modelu, prowadząc swój sklep internetowy. Jednym z głównych pytań, które pojawiają się w takiej sytuacji jest to, czy prowadząc sklep internetowy w dropshippingu, warto zaczynać od SEO i pozycjonowania strony internetowej. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i uprosić odpowiedź na tyle na ile jest to tylko możliwe.

Analiza konkurencji

Przede wszystkim, chcąc odpowiedzieć na pytanie, czym zajmując się dropshippingiem warto rozpocząć od SEO i postawić na ten sposób pozyskiwania klientów powinniśmy przeprowadzić analizę konkurencji oraz dowiedzieć się, czy mamy szansę wybić się w danej kategorii tematycznej pod odpowiednimi słowami kluczowymi. Nigdy nie możemy odpowiedzieć na to pytanie bez przeanalizowania sytuacji, gdyż w niektórych branżach panuje bardzo mocna konkurencja i inwestowanie dużej ilości czasu oraz budżetu nie ma większego sensu. W niektórych branżach zaś z kolei planuje umiarkowana lub niska konkurencja, dzięki czemu będziemy mogli, wybić się na wysokie pozycje w wyszukiwarce Google i pozyskiwać dla naszego dropshippingowego sklepu dużej ilości klientów.

Analizę konkurencji możemy przeprowadzić na różne sposoby. Przede wszystkim powinniśmy wykonać audyt naszej strony internetowej, aby wiedzieć, czym możemy rywalizować z konkurencją. Musimy również określić popularność słów kluczowych, pod którymi chcemy być obecni w internecie, a także ilość witryn działających w naszej branży. Możemy porównać ilość produktów naszej konkurencji, a także marże, jakie występują w branży.

Dzięki tym wszystkim czynnościom będziemy mogli określić wstępnie, jakiego budżetu potrzebujemy na pozycjonowanie naszej strony internetowej, aby móc skutecznie wybić się w Google i pozyskiwać klientów.

Przeczytaj:  Definicja pozycjonowania, optymalizacji strony i działań off site

Dropshipping a SEO

Jeśli działamy w modelu sprzedaży dropshippingu, powinniśmy szczególnie rozważyć, czy warto wykorzystywać SEO do promocji naszego sklepu internetowego w sieci. Dropshipping i SEO choć są niezwykle korzystne i posiadają wiele plusów, często nie idą ze sobą w parze. Z jednej strony dropshipping bazuje na stricte sprzedażowym charakterze bez budowania marki, a z drugiej strony SEO jest długotrwałym i regularnym procesem, gdzie, aby odnieść sukces, powinniśmy wykonywać go systematycznie. W jakich zatem sytuacjach zaczęcie od SEO przy dropshippingu będzie dobrym pomysłem?

SEO warto wykorzystywać przy dropshippingu, jeśli zamierzamy dłuższy czas prowadzić sklep internetowy. Powinniśmy stawiać na ten rodzaj promocji, jeśli mamy pewność, że będziemy mieli dostęp do konkretnych produktów i będziemy działali w danej kategorii tematycznej przez dłuższy czas. Wtedy inwestycja w SEO ma sens i będziemy mogli korzystać z tych wszystkich plusów, jakie oferuje pozycjonowanie stron internetowych w sieci. Na SEO warto również postawić, jeśli prowadząc dropshipping działamy w branży niszowej, gdzie wypromowanie naszego sklepu internetowego w wyszukiwarce Google będzie bardzo łatwe. Jeśli zatem dla kategorii tematycznych planuje słaba konkurencjach, w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie środków będziemy mogli zaistnieć w wyszukiwarce i w ten sposób pozyskiwać klientów dla naszego sklepu internetowego.

Zaczynasz dropshipping? Skonsultuj się ze specjalistą!

Dropshipping to bardzo popularny i chętnie wykorzystywany sposób sprzedaży. Jeśli zaczynamy naszą działalność w takim stylu i chcemy promować się poprzez SEO w internecie, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykupienie konsultacji i porozmawianie z profesjonalistą. Na rynku działa wielu specjalistów, a także agencji SEO, które chętnie pomogą nam przeanalizować naszą sytuację i doradzą nam, czy warto rozpoczynać promowanie naszego sklepu internetowego poprzez pozycjonowanie. Jest to dość poważna decyzja, gdyż na SEO należy przeznaczyć pewne środki, a następnie utrzymywać działania dłuższy czas, aby przyniosły dobre rezultaty. Jest to szczególnie trudne do zdefiniowania w dropshippingu, gdzie w krótkim czasie możemy być zmuszeni zmienić branżę, czy tematykę naszej działalności. Indywidualna konsultacja pozwoli zatem ocenić personalnie nasz projekt i pomoc zdecydować nam, czy na początku drogi z dropshippingiem, warto rozpoczynać promocję od pozycjonowania strony internetowej.

Przeczytaj:  Analiza słów kluczowych – co to jest i jak ją zrobić?

Szkolenia

Promowanie się w internecie poprzez pozycjonowanie strony internetowej to wbrew pozorom, złożony i skomplikowany proces, gdzie należy poznać wiele zagadnień, technik a także zależności i informacji o tym procesie.

Bardzo ciekawym pomysłem jest wzięcie udziału w szkoleniach, kursach czy innego rodzaju nabywaniu wiedzy. Chcąc działać w modelu dropshippingowym długofalowo, ciekawym pomysłem może być nabywanie wiedzy i zwiększenie swoich umiejętności, a nie wykupywanie usług. W ten sposób inwestujemy środki w nas samych, dzięki czemu będziemy mogli nauczyć się pozycjonować strony internetowe i wykorzystywać tę wiedzę w przyszłości, oszczędzając często duże sumy pieniędzy.

W sieci znajdziemy bardzo dużo różnego rodzaju kursów. To zarówno kursy darmowe, jak i płatne choć drugi typ oferuje przeważnie większą ilość wiedzy, a nawet konsultacje ze specjalistami i indywidualne doradztwa. Szkolenia takie możemy znaleźć w sieci, na YouTube, oferowane przez specjalistów, czy na platformach zajmujących się taką tematyką.

Szkolenia pozwolą również nam pozyskać dużo cennych i przydatnych informacji, które z kolei będą pomocne przy podjęciu decyzji, czy warto zaczynać promocję marki dropshippingowej właśnie od pozycjonowania.

Alternatywa w postaci Facebook Ads i Google Ads

Jeśli z jakichś powodów nie chcemy rozpocząć promocji naszego nowo założonego dropshippingowego sklepu przy pomocy SEO i pozycjonowania lub jest to niewskazane, ciekawą alternatywą są systemy reklamowe, takie jak Facebook Ads i Google Ads. Są to dwa największe programy reklamowe w sieci, które pozwalają łącznie reklamować się w wyszukiwarce Google, na YouTube, w sieci partnerów Google GDN — czyli na milionach stron internetowych, a także na Facebooku oraz Instagramie. Do dyspozycji otrzymujemy również wiele form reklamy — od tekstowej poprzez graficzną, wideo czy na interaktywnych elementach różnego rodzaju skończywszy.

Rozpoczynając działanie w stylu dropshippingowym, wykorzystanie takich programów reklamowych może być bardzo korzystne. Przede wszystkim możemy tutaj samodzielnie ustawić maksymalną stawkę kliknięcia w link i pozyskania potencjalnego klienta, ale także wybierać ekonomiczne opcje reklamowania się w sieci. Dzięki temu nie musimy wydawać dużych sum na start dla działań reklamowych i możemy dobrze dostosować się do modelu sprzedaży, a także charakteru naszego sklepu internetowego. Będzie to bardzo korzystne, gdyż samodzielnie będziemy mogli dopasować koszt pozyskania klienta do ewentualnych zysków i w ten sposób będziemy mieli kontrolę nad rentownością takiej reklamy.

Przeczytaj:  Jak analizować skuteczność agencji SEO w e-commerce?

Wykorzystując systemy reklamowe do promocji naszego sklepu w dropshippingu mamy również możliwość targowania reklamy i docierania do tych odbiorców, którzy z największym prawdopodobieństwem skorzystają z naszej oferty. Jest to bardzo ważny plus, gdyż nie musimy samodzielnie analizować słów kluczowych, a także poświęcać dużej ilości czasu na optymalizację SEO pod tym kątem. Będziemy mogli od razu skorzystać z precyzyjnego targetowania i pozyskiwać tych klientów, którzy będą kupować „nasze” produkty oferowane w sklepie internetowym.

Co Najważniejsze, poprzez systemy reklamowe tego typu możemy reklamować się niezobowiązująco i niezależnie. W każdej chwili będziemy mogli wstrzymać reklamę lub ją edytować. Pozwala to zapobiegać stratom, jeśli nieodpowiednio skonfigurujemy kampanię reklamową lub często i szybko zmieniać formę reklamy dopasowaną do naszych działań w dropshippingu. Jak wiemy, jest to taka gałąź e-commerce, w której dzieje się najwięcej i często zmieniamy profil działalności.

Ważne: W przypadku wykorzystywania systemów reklamowych tego typu, targetujemy odbiorców w sposób precyzyjny, a także budujemy grupy odbiorców, które wcześniej testujemy. Pozwala to stworzyć dobrze reagujące grupy odbiorców, co przy pozycjonowaniu internetowych nie jest możliwe.

Podsumowanie

Jeśli chcemy promować nasz nowo otworzony sklepy w dropshippingu poprzez SEO, jak najbardziej możemy to robić, gdyż jest to bardzo korzystny i skuteczny sposób reklamy internetowej. Powinniśmy jednak dokładnie zastanowić się, czy w naszym przypadku będzie to jednak trafiony sposób oraz czy korzyści są większe, niż problemy oraz ew. ograniczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *